Πολιτιστικές

Πολιτιστική Εκδρομή Β’ και Γ’ τάξης

Στο πλαίσιο του φετινού πολιτιστικού προγράμματος με τίτλο «Αρχαία ελληνικά θέατρα» η Β’ και η Γ’`’ τάξη του Γυμνασίου Ευπαλίου πραγματοποίησε τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Πελοπόννησο τη Δευτέρα 22/4/24, τη Τρίτη 23/4/24 και Τετάρτη 24/4/24. Κατά τη διάρκεια της εκδρομής επισκεφτήκαμε τους αρχαιολογικούς χώρους της Ολυμπίας, της Επιδαύρου και της Αρχαίας Μεσσήνης, όπου ξεναγηθήκαμε από εξαίρετους επαγγελματίες αρχαιολόγους-ξεναγούς που μας μετέφεραν σε μια άλλη εποχή και «ζωντάνεψαν» πρόσωπα, γεγονότα, θεσμούς και μύθους! Όλες οι ξεναγήσεις ήταν εμπεριστατωμένες με πλήρεις αναφορές στις ιστορικές περιόδους, διανθισμένες με λεπτομέρειες και ανέκδοτα της καθημερινής ζωής των αρχαίων και με επιτυχείς παραλληλισμούς στη σύγχρονη εποχή και επικαιρότητα! Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν με αμείωτο ενδιαφέρον τις ωραίες ξεναγήσεις, εξέφρασαν απορίες,  ενθουσιάστηκαν με τις καινούργιες γνώσεις  και εμπνεύστηκαν από το αρχαίο ελληνικό πνεύμα! Στο Στάδιο της Ολυμπίας, μάλιστα,  κάποιοι /ες μαθητές/τριες θέλησαν να δοκιμάσουν την αντοχή τους στο άθλημα του δρόμου! «Ολυμπιονίκης» αναδείχτηκε ο Παναγιώτης που στεφανώθηκε με τον κότινο με τις επευφημίες όλων μας! Η εκδρομή μας, βέβαια, περιλάμβανε και στιγμές χαλάρωσης και ψυχαγωγίας με χορό, τραγούδι, δημιουργικό παιχνίδι αλλά και βόλτες στην αγορά της Καλαμάτας υπό  πρωτοφανή θύελλα αφρικανικής σκόνης!

Εν τέλει ήταν μια ωραία εκδρομή που είδαμε και μάθαμε καινούργια πράγματα, καλλιεργήσαμε την συνεργασία και  το ομαδικό πνεύμα και χαρήκαμε ο ένας την παρέα του άλλου!