Δράσεις Καινοτόμες Εκπαιδευτικές Δράσεις Κοινωνικές Πολιτιστικές

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΖΩΩΝ

1/ 4/ 24 Εκδήλωση σήμερα στο σχολείο μας για την Παγκόσμια Ημέρα των ζώων (4/4). Ο εντεταλμένος δημοτικός σύμβουλος κ. Θοδωρής Βλαχογιάννης μας μίλησε για τη φροντίδα του Δήμου για τα ζώα, τα φιλοζωικά σωματεία, τη σχετική νομοθεσία, αλλά και για θέματα ηθικής και πολιτισμού. Ο τεράστιος αριθμός των εγκαταλελειμμένων ζώων στη χώρα μας (περίπου 3 εκατομμύρια), αλλά και η εγωκεντρική μεταχείρισή τους φανερώνει έλλειμμα παιδείας και ανθρωπιάς. Σπάνια βλέπουμε το σακουλάκι για την συλλογή των περιττωμάτων και συχνά συναντάμε ζώα αφρόντιστα, χωρίς τσιπάκι, που οι ιδιοκτήτες τους τα εκμεταλλεύονται για φύλαξη, αδιαφορώντας για τις ανάγκες τους και την καλή τους κατάσταση.

Θα ακολουθήσουν και άλλες σχετικές δράσεις, καθώς ο σεβασμός προς κάθε είδους ζωή είναι το βασικότερο μάθημα που πρέπει να γίνει στα σχολεία: «Τα ζώα της γης αυτής ο λευκός θα πρέπει να τα μεταχειριστεί σαν αδέρφια του. Τι είναι ο άνθρωπος δίχως τα ζώα; Αν όλα τα ζώα φύγουν από τη μέση, ο άνθρωπος θα πεθάνει από μεγάλη εσωτερική μοναξιά» « Όταν όλα τα βουβάλια σφαχτούν, όταν όλα τα άγρια αλόγατα μερέψουν, όταν την ιερή γωνιά του δάσους τη γιομίσει το ανθρώπινο χνότο και το θέαμα των φουντωμένων λόφων το κηλιδώσουν τα σύρματα του τηλέγραφου με το βουητό τους, τότες πού να βρεις το ρουμάνι;* Πού να βρεις τον αϊτό; Και τι σημαίνει να πεις έχε γεια στο φαρί* σου και στο κυνήγι; Σημαίνει το τέλος της ζωής και την αρχή του θανάτου.» (1855, Ινδιάνος Σιάτλ)